مقالات

تفاوت بتن کن و چکش تخریب

تفاون بتن کن و چکش تخریب

با بررسی تفاوت بتن کن و چکش تخریب در خدمت شما هستیم. حتما با خانواده ابزار شارژی آشنایی دارید و می دانید که هریک دارای چه ویژگی ها و کاربردهایی هستند. در میان مجموعه بزرگ ابزار های برقی حتما نام بتن کن و چکش تخریب را شنیده اید و می دانید که گاها به اشتباه این دو ابزار را با یکدیگر اشتباه می گیرند. خیلی ها دقیق نمی دانند که بتن کن دقیقا چه کاربردی دارد و چرا با چکش تخریب اشتباه گرفته می شوند. از این رو به هنگام خرید گاها اشتباهاتی رخ می دهند و افراد بدون اطلاع از تفاوت بتن کن و چکش تخریب دستگاه اشتباهی را خریداری می کنند. بهترین کار این است که قبل از خرید در مورد تفاوت بتن کن و چکش تخریب اطلاعاتی را کسب کنید و با اطلاع کامل به دنبال خرید دستگاه جدید باشید.

تفاوت بتن کن و چکش تخریب از عمده سوال هایی است که همواره در ذهن کاربران ابزار برقی وجود دارد. دریل بتن کن و چکش تخریب جزو بزرگترین ابزار آلات برقی می باشند که از هر دو آن ها جهت تخریب استفاده می شود. در این مقاله سعی داریم تا شما را با تفاوت بتن کن و چکش تخریب آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

تفاوت بتن کن و چکش تخریب

تفاوت بتن کن و چکش تخریب

چکش تخریب چیست؟

همانطور که از نام چکش تخریب مشخص است، این ابزار با هدف تخریب سطوح سفت و بتنی طراحی شده است. گاها در اجرای یک سازه نیاز است که برخی از قسمت ها تخریب شود و این کار توسط نیروی دست انسانی قابل انجام نمی باشد. مثلا هنگام نصب در و پنجره در یک دیوار بتنی نیاز است که بخشی از دیوار تخریب شود. برای این منظور نیاز است که از یک ابزار قدرتمند استفاده کنید.

چکش تخریب با استفاده از یک فرایند ضربه ای عملیات تخریب را انجام می دهد. این دستگاه مجهز به نوعی سیستم مکانیکی است که می تواند نیروهای گردشی موتورهای الکتریکی را تبدیل به یک نیروی ضربه ای با فرکانس بسیار بالا کند. مته هایی که در چکش تخریب استفاده می شود غالبا از نوع سر تخت می باشد و با جنس بسیار سختی که دارد می تواند در قلب انواع سازه های غیر فلزی نفوذ کند.

دریل بتن کن چیست؟

تفاوت بتن کن و چکش تخریب

تفاوت بتن کن و چکش تخریب

همانطور که از نام آن پیداست در واقع با یک ابزار گردشی سر و کار داریم. دریل بتن کن از جمله ابزارهای برقی قدرتمند می باشد که دارای سرعت و قدرت نفوذ بالایی است. با این سرعت می تواند یک مته را به گردش در آورد. به گونه ای که مته به راحتی می توانید درون یک دیوار بتنی فرو رود. بتن جزو مستحکم ترین مصالح ساختمانی محسوب می شود که نفوذ درون آن با ابزاری نامناسب تقریبا غیر ممکن است. دریل های بتن کن در دو گروه چهار شیار و پنج شیار دسته بندی می شوند. با استفاده از دریل پنج شیار می توانید ضربات قدرتمندتری نسبت به دریل چهار شیار داشته باشید.

تمامی دریل های بتن کن به سیستم ضربه مجهز می باشند و این ضربه ها در مدل های قوی تر شرایط سنگین تری را به دیوار تحمیل می کند. از این رو ضربه ها می توانند تاثیرات بسیار نامطلوبی بر اپراتور داشته باشند. به همین دلیل است که انواع دریل بتن کن 5 شیار غالبا از سیستم میرایی لرزش برخوردار هستند. این سیستم میرایی می تواند بخش عظیمی از لرزش های موجود در عملیات کاری دستگاه را مرتفع سازد.

تفاوت بتن کن و چکش تخریب

بتن کن و چکش تخریب دارای ویژگی های مشترک بسیار زیادی هستند. با این حال تمرکز ما بر روی تفاوت بتن کن و چکش تخریب می باشد. برای واضح تر شدن این موضوع در ابتدا این دو ابزار را در چهار شاخص مهم یعنی چرخش، قدرت، هزینه و سهولت مقایسه می کنیم. در ادامه با تفاوت بتن کن و چکش تخریب بیشتر آشنا خواهیم شد.

تفاوت بتن کن و چکش تخریب

تفاوت بتن کن و چکش تخریب

چرخش: همانطور که گفته شد، بتن کن ابزاری همه کاره است که می توانند عمل چرخش مته را نیز پشتیبانی کند. چرخش مته در بتن‌کن، این ابزار را نظیر یک دریل پرقدرت می‌کند و می‌تواند در کارهای ظریف‌تری مورد استفاده قرار گیرد. اما چکش تخریب، هیچ نوع چرخشی را پشتیبانی نمی‌کند و صرفا به عنوان چکش، ضرباتی قدرتمند جهت خرد کردن، بر سطح وارد می‌کند.

قدرت: قدرت چکش های تخریب برای عمل تخریب بیشتر از بتن کن ها هست. این ابزارها به طور تخصصی برای تخریب ساخته شده اند برای همین به موتورهای قدرتمندتری مجهز شده‌اند. در مقابل، بتن کن ها قدرت پایین تری دارند برای همین می‌توان از آن‌ها به عنوان ابزارهایی برای تخریب هایی با ظریف کاری استفاده کرد. تفاوت بتن کن و چکش تخریب.

هزینه: هزینه تمام شده بتن کن و چکش تخریب بر اساس میزان قدرت موتور، نوع بدنه، آرمیچر، بالشتک ها و تک تک اجزای داخلی استفاده شده در ابزار تعیین می‌شود. برای همین با افزایش قدرت و امکانات یک دستگاه میزان قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. به همین منظور معمولاً پیکور ها یا چکش های تخریب از بتن کن ها گران تر هستند. تفاوت بتن کن و چکش تخریب.

سهولت استفاده: وقتی که از سهولت استفاده صحبت می‌کنیم منظورمان حمل و نقل آسان، ارگونومیک بودن ساختار بدنه، نصب سیستم ضد لرزش و دیگر امکاناتی است که بر روی یک ابزار نصب شده تا به کاربر کمک کند در مدت زمان طولانی از ابزار استفاده کند بی آن که خسته شود. وزن دستگاه نیز مولفه مهمی در تعیین توانایی حمل و نقل است هر چه وزن بالاتر می‌رود حمل و نقل سخت‌تر می‌شود

برای اینکه بهتر با تفاوت بتن کن و چکش تخریب آشنا شوید، بهتر است نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • هر دو دستگاه از ابزارآلات قدرتمند در زمینه تخریب و کنده کاری به شمار می روند و در فعالیت های عمرانی کاربرد ویژه ای دارند.
  • معمولاً بتن کن ها وزن کمتر و ابعاد کوچک تری نسبت به چکش تخریب دارند و قابلیت حمل راحت تری را برای کاربر فراهم می سازند.
  • چکش تخریب از قدرت بیشتری نسبت به دریل بتن کن برخوردار است و از آن برای کارهای سنگین تر استفاده می شود. اما بزرگ ترین تفاوت این دو دستگاه، نوع کاربرد آن ها است.
  • از چکش تخریب به منظور تخریب، حفاری و سوراخ کردن سطوح سخت مانند آسفالت و سنگ استفاده می شود، در حالی که از بتن کن برای سوراخ کاری و کنده کاری مصالح مانند بتن، دیوار و به منظور نصب کردن و انجام کارهای تأسیساتی مثل نصب پنجره استفاده می شود.
  • به طور کلی پیکورها به دلیل قدرت ضربه بالاتری که دارند، از اثر خشی بیش تری برخوردار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *